ÇOCUĞUNUZUN OKUL BAŞARISINI ARTTIRMANIN YOLLARI

Çok özel bir engeli olmadığı sürece, doğru okul ve ev ortamı sağlandığı takdirde çocukların okul hayatlarında başarılı olmaması için bir neden yok.

Onların aslında bizim düşündüğümüzden çok daha fazla potansiyeli ve öğrenme kapasitesi vardır. Yani çocukların doğdukları zeka seviyesi kaderleri değildir. Onları daha zeki ve daha kolay öğrenen insanlar haline getirmek aslında biz ebeveynlerin ve eğitimcilerin elindedir. Aşağıda sizlerle paylaştığımız başlıkları düzenli ve tutarlı bir şekilde uyguladığınız takdirde sadece okul başarısında değil, davranışlarında da daha yumuşak ve uyumlu olduğunu göreceksiniz.

1. Fiziksel sağlığına özen gösterin; Çocuğun düzenli olarak görme, işitme ve diğer rutin kontrollerinin yaptırılması, sağlıklı beslenmesi, bol su içmesi, yaşına göre ihtiyacı olan uykuyu uyuması, bol bol hareket edip, açık havada da zaman geçirmesi okul başarısının temeli.

2. Aranızdaki duygu bağını sağlam tutun; Çocuğunuzla aranızdaki ilişkinin sağlamlığı ve sıcaklığı, onunla zaman geçirmeniz, dokunmanız, öpmeniz, dinlemeniz, sohbet etmeniz, gülmeniz, zaman zaman başbaşa kalmanız, onun sevildiğini ve kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Kendini duygusal olarak güvende hisseden çocuk çok daha etkili öğrenir.

3. Düzenli duygu deşarjı sağlayın; Çocuklarımızın kendilerine göre hayatlarında yaşadıkları bir çok stres kaynağı var, büyümek ve okul hayatı kolay değil. Bu stres çok yoğun duygular yaratabiliyor ve öğrenmeyi olumsuz etkiliyor. Bu stresi yönetmenin en etkili yolu çocuğumuzun duygularını her fırsatta ifade etmesine teşvik etmek ve bu duyguları onaylamak. Örneğin “Bugün okulda arkadaşınla kavga etmek seni çok üzdü değil mi? gibi.

4. Kimlik duygusu kazandırın; Her çocuk farklı bir birey. Kendine göre güçlü yönleri, yetenekleri, beğenileri, öğrenme stili ve geliştirilmesi gereken yönleri var. Onu kendimize veya başkalarına benzetmeye çalışmadan, olduğu gibi sahiplenmek, bol bol seçme şansı vermek, güçlü yönlerinin farkında olmasını sağlamak özgüvenini ve okul hayatında ayaklarının daha sağlam yere basmasını sağlayacaktır.

5. Olumlu yönlerine odaklanın ve takdir edin; Çocuğunuzla ilgili neye odaklanırsanız, o artar. Sürekli yanlışlarına ve eksiklerine odaklanmak yerine, onun çabalarına ve olumlu yönlerine odaklanın. Daha fazla görmek istediğiniz davranışı takdir edin. Ne yaparsa yapsın ailesine yaranamadığını hisseden çocuğun ders çalışma motivasyonu düşük olacaktır.

6. Kendi sorumluluğunu taşıma fırsatı verin; Kendi sorumluluğunu taşıyan çocuk kendisi için çalışır, sizin polislik yapmanıza gerek kalmaz, sadece gözlemlemeniz yeter. Giyinme, banyo, ödev, yatak toplama gibi kendi başına yapabileceği işlerin sorumluluğunu ona vermek, sürekli onu korumak yerine arada sırada küçük hatalar yapmasına da müsade etmek, okul başarısı ve özgüveni için kritiktir.

7. İçsel motivasyonunu canlı tutun; Öğrenmeyi sevdirmek için, öğrenmeyi sıkıcı ve yapılması zorunlu bir aktivite halinden eğlenceli ve çocuğun hayatıyla ilişkili hale getirin. Örneğin, kesirleri öğrenmekte zorlanıyorsa beraber bir pizzayı dilimleyerek ona sıkıcı gelen bu bilgiyi ilginç kullanılır hale getirebilirseniz, konuya olan ilgisi artar.

8. Düşünmeye teşvik edin; Beyin gelişimi ve öğrenme okul ders saatleri dışında da devam edebilir. Çocuğun evde bol bol kitap okuması ve sizinle sohbet etmesi onun düşünme ve dil gelişimini en çok etkileyen faktörlerdir. Size bir soru sorduğunda ona hemen doğru cevabı vermek yerine önce “Sen düşünüyorsun bu konuda?” diye sormanız, beynini zorlamasına ve öğrenme potansiyelinin artmasına neden olacaktır.

9. Hergün mutlaka serbest zamanı olsun; Serbest zaman boşa geçen zaman değildir. Çocuğun hergün okul aktiviteleri, TV izleme ve bilgisayar oyunları ile geçirdiği zaman dışında yaratıcılığını kullanacağı, hiçbir yetişkin yönlendirmesi olmadan kendi kendine kararlar verip, problem çözme fırsatının olacağı ortamlar beyin gelişimini ciddi ölçüde destekler.

10. Çocuğun takip edebileceği bir düzen kurun; Hergün okuldan geldikten sonra belli bir oyun, ders, yemek ve uyku saati olsun. Düzen içinde yaşayan çocuk kendini daha güvende hisseder. Kendi sorumluluklarını daha rahat taşır ve okul yaşamını daha etkili yönetir.

11. Teknolojiyi bilinçli kullanmasını sağlayın; Özellikle hafta içi günde 30 dakikadan fazla kullanılan televizyon, bilgisayar ve ipad oyunları, çocukların beyin gelişimleri için çok önemli olan çocukların aile ile geçirdiği zamanı, sosyal zamanını, kitap okuma zamanını, oyun/serbest zaman dilimini ve hareket etme fırsatını elinden alıyor.

12. Sosyal zekasının gelişmesine yardımcı olun; Çocuğun okulda mutlu olabilmesi için en önemli faktörlerden biri, okulda arkadaşlarıyla mutlu olabilmesi ve sosyal ilişkilerini iyi yönetebilmesi. Onun bol bol arkadaşlarıyla zaman geçirmesi ve bu zamanın televizyon ve bilgisayar oyunlarıyla boşa geçirilmemesi sosyal becerilerini geliştirmesi açısından önemli.

13. Okul ve öğretmeni ile takım olun; Öğretmen ile sürekli iletişim halinde olmak, çocuğun karşısında bir takım olarak görünmek ve karışık mesajlar vermemek açısından önemli.

14. Çocuğunuzun okuldaki mutluluğunu gözlemleyin; Çocuğunuzun okul başarısını etkileyecek en önemli faktörlerden biri okulunu ve öğretmenini sevmesi. Eğer çocuk okula sürekli olarak isteksiz gidiyorsa, eve genelde mutsuz ve heyecansız dönüyorsa, altında yatan nedenleri sorgulamak önemli.

15. Evdeki çalışma saatlerinin verimli olmasını sağlayın; Ödev saatinden önce dinlenip, özellikle hareket halinde olacağı oyunlar oynaması, ders saatlerinde televizyonun kapalı olması, çalışma alanında bol ışık bulunması ve çalışma malzemelerinin önceden hazır olması çalışma saati verimi için kritik faktörler.

İNSTAGRAM

ETKİNLİKLER

Sanat Etkinlikleri Anaokulu ...
Öğretmen Eğitim Seminerleri ...
Bahçemize Elma Ağacı Diktik ...
Bahçemizde Sonbahar ...

HABERLER

Bilinç Koleji Hijyen ve Sağlık Klavuzu 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı “Bilinç Koleji Hijyen ve Sağlık Klavuzu” yayınlandı.....
Oryantasyon ve telafi eğitimlerini tamamladık İlköğretim öğrencilerimizin 3 haftalık oryantasyon ve telafi eğitimlerini tamamladık.Tüm ilkokul öğrencilerimiz,yeni eğitim öğretim yılına aileleri eşliğinde,kendi sınıf öğretme...
21 Eylül Pazartesi günü okullarına kavuştular 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Anasınıfı öğrencilerimiz; Covid-19 tedbirleri kapsamında alınmış tüm önlemler doğrultusunda 21 Eylül Pazartesi günü okullarına kavuştular…...
21 Eylül Pazartesi itibariyle öğrencilerimiz ile buluştuk 21 Eylül Pazartesi itibariyle ilkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz ile buluştuk...Heyecanın ve merakın ayaklandığı ilk gün okulumuzun her yeri coşku içerisindeydi. Yeni Eğitim-Öğretim yı...
call-me